• bitcoinBitcoin$85,213.000.43%
  • ethereumEthereum$1,614.871.37%
  • elrond-erd-2MultiversX$14.562.63%

Un malware care minează Monero a infectat peste 200,000 de calculatoare

monero

Malware-ul numit ”Crackonosh” a fost găsit pe peste 222,000 de calculatoare folosite pentru a descărca torrenturi de jocuri video populare cum ar fi NBA 2K19 și GTA 5, conform unui raport publicat de compania Avast joi.

Virusul, care circulă încă din iunie 2018, instalează un software crypto-mining care a adus autorilor săi peste 2 milioane de dolari în Monero (XMR).

Monero e un token folosit des de infractori online pentru că este mult mai greu de urmărit decât alte cryptomonede ca Bitcoin. Acest tip de atacuri sunt relativ obișnuite.

The Pirate Bay, un website pe care poți descărca filme, muzică, software și jocuri video, a anunțat în în 2018 că va folosi puterea de procesare a utilizatorilor săi pentru a mina Monera.

În 2020, un botnet numit Vollgar a fost găsit încercând să folosească serverele SQL ale Microsoft pentru a mina Monero. Conform analizei realizate de cei de la Avast, Crackonosh a operat cu succes ani de zile pentru că avea un mecanism built-in care dezactiva software-uri de securitate și update-uri.

Se crede că malware-ul are originile în Cehia, dar raza de acțiune este globală. Cazurile din SUA reprezintă doar 5% din total. Blog postul celor de la Avast învață utilizatorii afectați cum să dezinstaleze programul.

“The key take-away from this is that you really can’t get something for nothing and when you try to steal software, odds are someone is trying to steal from you.”

… a comentat Daniel Benes, autorul articolului postat pe blogul Avast.

Articolul PrecedentArticolul Urmator

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *